Getsemani,  (hebr. גת שמנים (Gat Szemanim), dosłownie „tłocznia oliwek”, tradycyjnie tłumaczone jako „ogród oliwny”).  Jest to miejsce w  Dolinie Cedronu, u podnóża Góry Oliwnej  w Jerozolimie,  w którym Jezus przebywał na czuwaniu modlitewnym razem z Apostołami, w wieczór przed pojmaniem.

IMGP2152DSC01482DSC01481DSC01464Ogrójec (tak nazwany w Polsce) jest miejscem mistycznym, wyjątkowym, w którym przez obecność starych drzew oliwnych, mających ponad 2 tysiące lat, możemy się przenieść w czasy Chrystusa. To w tym miejscu, modlił się Jezus w samotności do Boga i został pojmany, aby zginąć na krzyżu.

Do ogrodu Getsemani przylega Kościół Wszystkich Narodów, znany też  jako Bazylika Konania. W imieniu kościoła katolickiego nad miejscem konania Chrystusa, znajdującym się we wnętrzu ukończonej w 1924 roku Bazyliki Konania (według proj. Antonio Barluzziego), sprawują pieczę franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Od roku 1361 w ich rękach znajduje się również oddalona o kilkadziesiąt metrów Grota Pojmania – Grota Getsemani, od której nazwę przyjęła cała okolica.

DSC01461

Kościół Wszystkich Narodów ...Kośćiół Konania i mozaika z wnętrza kościoła: Pojmanie Jezusa

zdjęcia: Piotr Dasios