Ateny – stolica Grecji.

atenyherbZwiedzanie i bieganie to dwie moje pasje. W moim blogu skupiam się na bieganiu, jednak przynajmniej zdjęciami będę oddawał wrażenia jakie na mnie zrobiło dane miasto, czy kraj. Zwiedzanie to zabytki, muzea, kultura, ludzie i jedzenie. Podróże kształcą, tak mówią, ale przede wszystkim otwierają nas na ludzi, ich kulturę i zwyczaje. Powodują, że jesteśmy bardziej tolerancyjni, otwarci i mądrzejsi. Rozpoczynam od Aten. Miasto to jest dla mnie szczególnie bliskie, z tego kraju pochodził mój ojciec, tu spędzałem pierwsze zagraniczne wakacje i wciąż lubię tu powracać.

DSC01041Mit o pochodzeniu nazwy miasta

 DSC01146Bogowie olimpijscy podzielić chcieli między siebie wszystkie miasta i regiony na ziemi, aby wyznaczyć okolice, w których mieliby doznawać szczególnego kultu. O Ateny pokłócili się: bogini Atena i bóg mórz, Posejdon, gdyż było to wielkie, najważniejsze miasto w całej Helladzie. Sami mieszkańcy miasta zbudowanego wokół skały – Akropol zaproponowali „zawody”. Miasto zostanie nazwane imieniem tego boga, który podaruje im najbardziej przydatny prezent. Posejdon dotknął zbocze Akropolu i ze szczeliny trysnęło źródełko. Atena dotknęła włócznią wolną przestrzeń tuż obok źródełka. W tym miejscu wyrosło pierwsze drzewko oliwne. Miasto to zostało nazwane od imienia Ateny.

DSC01057Kilka miejsc, które warto zobaczyć w Atenach:

Grecki Parlament i plac Sindagma

DSC00753Miejsce reprezentacyjne, tak jak cały plac Sindagma (Plac Konstytucji), ważny dla zwykłych Greków, bo tutaj odbywa się współcześnie większość demonstracji, tak popularnych w tym kraju. Wokół placu ekskluzywne hotele, banki, markowe butiki, a na środku placu piękna marmurowa fontanna otoczona zielenią i kafejkami.  Sam budynek Parlamentu, to jeden z najpiękniejszych XIX-wiecznych budynków w stolicy. Został wzniesiony w latach 1836-1842 jako siedziba pierwszego króla niepodległej Grecji Ottona I. Projektantem pałacu był Friedrich Gaertner, słynny architekt, twórca projektów pałacu królewskiego w Monachium i gmachu Ermitażu w St. Petersburgu.
W roku 1932 przed nowym frontem budowli wzniesiono symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza wg projektu architekta Lazarisa. Przed parlamentem i znajdującym się w pobliżu Grobem Nieznanego Żołnierza wartę pełnią żołnierze z elitarnych jednostek (Ewzones).

DSC00923DSC00744Ogrody Narodowe

Na południe od Parlamentu znajduje się piękny park z dość dla nas egzotyczną roślinnością, zwany Ogrodami Narodowymi, założony przez małżonkę pierwszego króla Grecji Ottona I – Amalię. Wspaniałe miejsce na odpoczynek i refleksję w zacienionych ścieżkach parkowych z małym zoo i licznymi pomnikami i popiersiami, z najbardziej znanym pomnikiem lorda Byrona w towarzystwie Ateny, bogini zwycięstwa.

DSC00926Akropol

Akropol, góruje na centrum Aten: majestatyczny, wyniosły i antyczny. Partenon, Erechtejon, Propyleje to tylko niektóre ze wspaniałych zabytków usytuowanych na tym wzgórzu. Cały czas w odbudowie i remoncie. Myślę, że szybciej zbudowano wszystkie te świątynie, niż współcześnie się je remontuje. Dla mnie, ciągle mistyczne obcowanie z kolebką demokracji, filozofii, kultury i sztuki, ale dla mojej partnerki niekoniecznie. To jest właśnie demokracja poglądów. Ze wzgórza piękny widok na miasto, Ateny z tej wysokości wyglądają olśniewająco.

DSC01047DSC01083DSC01060DSC01079

DSC01030

DSC01008Plaka i Monastiraki

DSC01250Dzielnica Plaka, dla takich miejsc warto podróżować. Inne oblicze Aten, dzielnica sztuki, handlu i miejsce niezliczonej ilości tawern i kafeterii. Kręte wąskie uliczki najstarszej dzielnicy Aten, z dziesiątkami sklepów, głównie z pamiątkami, namawiają do zakupów. Koloryt, zapach tego miejsca przyprawiają o zawrót głowy. Łatwo się tu zgubić (to już dzielnica Monastiraki), ale przez to możemy odkryć ulice oferujące targi: z warzywami i owocami, rybami, owocami morza, przyprawami, serami i mnóstwem innych różnych produktów. Na mnie duże wrażenie robią ulice z tzw. pchlim targiem. W sklepikach jest wszystko od sreber, kryształów, obrazów, książek,, różnych gadżetów, po meble. Przedmioty ustawione jedne na drugich, pod sam sufit i to co najważniejsze można się targować, sam kupiłem ładne wyroby z cyny, prawie za bezcen.

DSC01254

DSC01259

DSC01260

DSC01257DSC01261Pireus i ateńskie plaże

Pireus chyba jedna z najbardziej zaniedbanych dzielnic Aten, ale bardzo ciekawa poprzez jeden z największych portów morskich w Europie. Nabrzeże pełne promów i statków, wokół pełno sklepów i tawern. Wrażenie robi stary, ale pięknie odrestaurowany dworzec stacji metra w Pireusie, na którym  znajduje się także małe muzeum. W porcie sporo sprzedawców pieczonych kasztanów. Nieopodal widoczny jest także piękny stadion Olimpiakosu Pireus. W pobliżu piękne miejskie plaże z niezłą infrastrukturą, mimo że jest listopad nie brakuje chętnych do plażowania i kąpieli.DSC00824

DSC01244

DSC01246

DSC00800

Narodowe Muzeum Archeologiczne ul. Patision 44, www.namuseum.gr

DSC01125To jedno z najwspanialszych muzeów sztuki antycznej na świecie, ze wspaniałymi kolekcjami: sztuki prehistorycznej obejmującymi m.in. skarb mykeński ze złotą maską Agamemnona, malowidła ścienne z Thiry oraz figurki cykladzkie, kolekcjami rzeźby greckiej od VIII w p.n.e. do IV w p.n.e. m.in. archaiczne figurki kurosów, brązowe posągi z najbardziej znanymi posągami Posejdona z Artemizjonu czy Zeusa, oraz bogatą kolekcją ceramiki greckiej.

DSC01232DSC01217

DSC01204DSC01171DSC01228

Stadion Panatenajski

Obiekt o kształcie podkowy wybudowany w IV w p.n.e. za czasów archonta Likurga, był areną igrzysk panatenajskich. Odnowiony z okazji I nowożytnych igrzysk olimpijskich, które zainaugurowano tutaj 5 kwietnia 1896 r., stadion został ponownie pokryty marmurem. Przedsięwzięcie sfinansował bogaty grecki biznesmen Georgios Averoff, którego pomnik stoi opodal wejścia. Na tym obiekcie odbywały się 3 konkurencie Olimpiady w 2004 r.: rzut młotem, zawody łucznicze i finał biegu maratońskiego. Corocznie stadion gości biegaczy, w ramach Maratonu Ateńskiego, jest metą tradycyjnej trasy maratońskiej z Maratonu do Aten.

DSC_0102DSC00937Grecka kuchnia – kali oreksi – smacznego!

Kuchnia grecka jest prosta i zdrowa, bazująca na prostych produktach dobrej jakości, pełnych słońca i smaku. Znam ją prawie od dzieciństwa. Warto spróbować: pierożków z ciasta listkowego, nadziewanych fetą lub szpinakiem (tiropitakia, spanakopitakia), smażonych małży (midia tiganita), kabaczków i bakłażanów (kalokithakia tiganita, melidzanes tiganites), sałatki z jogurtu, czosnku i ogórków (tzatziki), gołąbków w liściach winogron (dolomadakia). Wśród sałatek polecam popularną w Polsce tzw. sałatkę grecką, w Grecji zwaną wiejską (choriatiki).  Z mięs  polecam szaszłyki z papryką, pomidorami i cebulą (souvles), szaszłyki z wieprzowiny lub drobiu (souvlaki chirino, kotopoulo), wołowinę duszoną w pomidorach (moschari kokkinito), kotlet mielony z grilla nadziewany fetą (bifteki gemista), klopsiki w sosie pomidorowym (soutzoukakia). Polecam też potrawy z ryb i owoców morza: grillowane ryby o suchym białym mięsie podaje się w Grecji z sosem oliwno-cytrynowym. Z owoców morza najpopularniejsze są kalmary (kalmaria), ośmiornice gotowane (chtapodi vrasto) lub z grilla (chtapodia apo ta karvouna) oraz wspomniane wcześniej małże.

DSC_0097DSC_0155Najpopularniejsze słodycze to znane także u nas: chałwy i baklawy oraz greckie konfitury – wiśnie, czereśnie, pomarańcze, figi, gruszki, kasztany konserwowane w gęstym syropie. Grecja słynie z serów: aromatycznej, białej fety, twardego, bladożółtego, pikantnego kefalotiri, półtwardego sera owczego kasseri oraz miękkiego słodkawego graviery. Najsłynniejszym greckim winem jest retsina – białe, wytrawne o charakterystycznym żywicznym aromacie. Każdy region słynie z swojego wina. Najpopularniejszym trunkiem jest nisko procentowe ouzo, wytwarzane z winogron i aromatyzowane anyżem. Mocny trunek- tsipouro, powstaje z wytłoków winogronowych. Popularne są także regionalne likiery: migdałowe, cytrynowe czy pomarańczowe. Kali oreksi (smacznego!) i gia mas (jamas) na zdrowie!

DSC00967DSC00957DSC00958

zdjęcia wyżej: Świątynia Zeusa Olimpijskiego – Olimpiejon

Ateny, mimo kryzysu gospodarczego i napływu emigrantów nie straciły na urodzie i atrakcyjności. Lifting, który otrzymały przed olimpiadą w roku 2004, spowodował, że miasto stało się jeszcze bardziej atrakcyjnie turystycznie. Ciekawa oferta turystyczna, sprawna komunikacja miejska, dobra infrastruktura hotelowa i gastronomiczna przyciąga rzesze turystów z całego świata. Tutaj jest ciągle spokojnie i bezpiecznie, ludzie są mili i pomocni, gorąco polecam, nie tylko Ateny.

Zdjęcia: Piotr i Renata.