Coat_of_Arms_of_Havana_(Colonial).svgAtrakcyjne położenie geograficzne Kuby, która była nazywana „Perłą Antyli” w czasach kolonialnych, z  oczywistych powodów, stymuluje apetyt korsarzy i piratów, którzy próbowali kilkakrotnie przejąć kontrolę nad miejscowością San Cristóbal de la Habana. Poza tym, Hiszpanie postanowili stworzyć w porcie hawańskim miejsce koncentracji dla statków z ładunkami skarbów z Nowego Świata przed wypłynięciem do Europy. Wszystko te czynniki doprowadziły do uchwalenia królewskiego edyktu, na mocy którego nakazano zbudować system fortyfikacji w celu ochrony posiadłości Korony. Obecnie system fortyfikacji składający się z czterech fortów, nazywanych przez Kubańczyków zamkami stał się jedną z największych atrakcji i obowiązkowym punktem tras turystycznych po starej Hawanie.

Castillo de la Real Fuerza (Zamek Królewskiej Mocy, opisany także przez mnie w wpisie Kolonialne place starej Hawany)

Castillo de la Real Fuerza. Fort położony w zachodniej części portu w Hawanie, oddalony od wejścia do zatoki, graniczy z Plaza de Armas. Pierwotnie zbudowany w celu obrony przed atakiem piratów, ale słabe strategiczne położenie obniżyło jego rangę.

Havana-1202933836-LFort uważany jest za najstarszy fort kamienny w obu Amerykach i został zaliczony w roku 1982 jako element światowego dziedzictwa UNESCO: „Stara Hawana i fortyfikacje „. W roku 1555, Hawana została splądrowana po ataku piratów, pod dowództwem Francuza Jacques’a de Sores. Poprzednik obecnego fortu (Fuerza Vieja, Stara Moc), który znajdował się nieco bardziej na północ, został poważnie uszkodzony podczas tego ataku i później rozebrany.

castillodelarealfuerzaKról hiszpański Filip II nakazał budowę nowego fortu: Castillo de la Real Fuerza. Budowa rozpoczęła się w roku 1558, którą prowadził inżynier Bartolomé Sánchez. Fuerza Vieja był usytuowany z dala od portu, a nowy fort miał być zbudowany bliżej wejścia do zatoki, aby nadać mu lepszą pozycję strategiczną. Budowa została opóźniona ze względu na skargi od mieszkańców zmuszonych do przeprowadzki poza centrum, aby zrobić miejsce dla nowej fortyfikacji i przez  spory między Sánchezem a gubernatorem Hawany. Rząd Kuby także nie posiadał wystarczających środków na sfinansowanie Castillo de la Real Fuerzabudowy, więc hiszpański król nakazał sfinansowanie  budowy przez Meksyk. Rząd w Hawanie skorzystał z napływu pieniędzy, ponieważ wynajął do prac swoich niewolników, a także do prac przy jego budowie zostali zmuszeni (pod kara grzywny -10 dolarów  lub kara chłosty -100 biczy) bezdomni czarni, metysi i mulaci. Nawet 14 schwytanych francuskich korsarzy wykorzystywano do pracy. Fort został ukończony 20 lat później przez Francisco de Calona. Zbudowana z kamienia wapiennego, wydobywanego z linii brzegowej Hawany fortyfikacja posiadała grube pochyłe ściany, fose i most zwodzony. Gubernator Francisco Carreño, zamówił dodanie górnej kondygnacji jako koszar i magazynu amunicji, ale i tak fort okazał się zbyt mały do praktycznego wykorzystania. W tym czasie był to najbezpieczniejszy budynek w Hawanie, fue00a więc wykorzystywano go jako miejsce zamieszkania przez dowódców, generałów i gubernatorów. W roku 1761 został opisany jako prostokątny fort z 4 basztami, mały, ale bezpieczny ze względu na grube wysokie mury. Na jednej z baszt stoi mała wieżyczka, która została wykorzystana  jako dzwonnica. Wcześniej była także używana  do komunikacji poprzez sygnały świetlne z zamkiem San Carlos de La Cabana na przeciwległym brzegu portu. W 1854 roku, markiz de La Pezuela zasugerował zniszczenie zamku, ponieważ stracił swoje funkcje wojskowe i był postrzegany jako przeszkoda dla miejskich planów handlowych na nabrzeżu. Tak się jednak nie stało, i przez kolejne 150 lat służył jako koszary, biura, biblioteka i muzeum. Obecnie zamek La Real Fuerza służy jako muzeum i można go zwiedzać za niewielką opłatą. Fort był siedzibą Archiwum Państwowego od roku 1899 i Biblioteką Narodową w latach 1938-1957, kiedy obie instytucje zostały przeniesione do biblioteki specjalnie wybudowanej na Plaza de la Revolucion. Po rewolucji kubańskiej fort mieści biura Komisji Krajowej Zabytków i Centrum Konserwacji, Przywrócenia i Muzealni2009 07 14-21 juliol - Cubactwa.

Fort służył krótko jako Muzeum Oręża. W 1977 roku, w 400 rocznicę zakończenia budowy, budynek został otwarty jako muzeum i używany do wystaw współczesnej sztuki kubańskiej i międzynarodowej. W 1990 roku, fort stał się Muzeum Narodowym Kubańskiej Ceramiki. W 2010 roku, w Castillo de la Real Fuerza otwarto Muzeum statków morskich Kuby (jest też małe muzeum marynarki wojennej w Cienfuegos.). Muzeum posiada wspaniałe eksponaty morskiej przeszłości Kuby od czasów prekolumbijskich, aż do XVIII-wieku z Królewskiej Stoczni w Hawanie, jednej z największych na świecie, w której zbudowano prawie 200 okrętów, zwykle dla Korony Hiszpańskiej. Muzeum posiada ogromny cztero-metrowy model okrętu Santisima Trinidad znajdującego się na parterze, z dużym ekranem dotykowym, który opisuje interaktywne życie na pokładzie XVIII-wiecznego statku w języku hiszpańskim, francuskim i angielskim.castillo

Oryginalny statek został zwodowany w Hawanie, w dniu 2 marca 1769 roku i był największym statkiem na świecie w XVIII wieku, z 140 działami na czterech pokładach. Był jednym z czterech statków zbudowanych na Kubie, które uczestniczyły w bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku. Na parterze znajdują się również zabytkowe przyrządy nawigacyjne, archeologiczne dzieła sztuki, odkryte pod wodą oraz złoto i srebro z epoki kolonialnej. Na drugim poziomie muzeum znajduje się wiele innych historycznych i współczesnych modeli statków, a także jest to dobre miejsce do oglądania portu i miasta.

Castillo de San Salvador de la Punta

Zamek La Punta, lokalnie znany jako Castillo de la Punta. Jego pełna nazwa to Castillo de San Salvador de La Punta. Obszar na którym wybudowano zamek La Punta było strategicznym miejscem dla obrony Hawany, położonej na zachodnim brzegu przy wejściu do zatoki. W lipcu 1555 r. Hawana została doszczętnie spalona i ograbiona przez castillo_de_san_salvador_de_la_punta__havana__cubafrancuskiego pirata Jacques’a de Sores. Mimo, iż Hiszpania doskonale zdawała sobie sprawę z wagi swej kolonii, to nie od razu podjęto kroki by zabezpieczyć miasto. W 1558 r. Hawana stała się jedynym kubańskim portem autoryzowanym do prowadzenia handlu między Ameryką i Hiszpanią. pun11Od tego momentu rozpoczął się proces fortyfikacji miasta. W 1558 włoski inżynier wojskowy Giovanni Battista Antonelli zaprojektował fortyfikacje. Budowa zamku La Punta zaczyna się dopiero w roku 1590, pun03niemal w tym samym czasie, jak zamku El Morro. Budowla została ukończona w roku około 1610. W 1630 roku, w związku z niewielką odległością między La Punta i El Morro i zwiększeniem ochrony zatoki, położono ciężki łańcuch między nimi. W 1762 roku eskadra angielska pod dowództwem admirała Sir George Pococka  zaatakowała i zdobyła Hawanę. Podczas tego ataku zamek La Punta był niemal całkowicie zniszczony. Po tym ataku, gubernator, nakazał przebudowę twierdzy zgodnie z pierwotnymi planami, pod kierunkiem inżynierów Silvestre Abarca i Agustina Crame.

800px-San_Salvador_de_la_Punta_FortressW 1865 roku, Korpus Inżynieryjny zrobił raport, który opisał zamek La Punta jako czworokątny fort, którego ściany bastionu mierzone na zewnątrz: mają maksymalnie 100 metrów, minimum 58 metrów. Fort wtedy posiadał załogę 60 mężczyzn i 19 sztuk artylerii. Zamek w roku 1997 był poddany renowacji. Można go zwiedzić za niewielką opłatą. Nie ma w nim jednak za wiele do zobaczenia.

Castillo de los Tres Reyes Magos del Morro

Castillo del Morro (zamek del Morro) to symbol Hawany obok Kapitolu i Giraldill. Usytuowany na przylądku po przeciwnej stronie portu w Hawanie. Ta malownicza twierdza została zaprojektowana przez włoskiego inżyniera Giovanii 100_0928Bautiste Antonelliego w roku 1585.

Wzgórze, na którym został usytuowany zamek, nabierało znaczenia wraz ze wzrostem znaczenia portu w Hawanie dla hiszpańskiej korony. Nazwa zamku pochodzi od biblijnych trzech króli, a „Morro” w języku hiszpańskim oznacza skałę, która jest bardzo widoczna z morza, a zatem służy jako nawigacyjny punkt orientacyjny. Zamek del Morro ma kształt nieregularnego wielokąta, który pasuje dokładnie do kształtu grzbietu, na któryCastillo_del_Morro_Habana_2m stoi.

Wzgórze nadaje zamkowi obronny charakter, ponieważ szorstka i gładka skała o wysokości 60 metrów skutecznie broni dostępu do zamku od strony morza. Prace budowlane na El Morro rozpoczęły się w roku 1590, podczas rządów Juana de Tejeda, a zakończyły w roku 1630 roku, w czasie rządów Lorenzo de Cabrera.

100_0953Zamek został zbudowany przez włoskiego inżyniera wojskowego Giovanniego Battiste Antonelliego, który zbudował także w tamtym czasie zamek La Punta, na przeciwległym brzegu wejścia do zatoki. Gubernator Don Pedro Valdés, w latach 1600/07, był człowiekiem, który najbardziej przyczynił się do ukończenia prac fortyfikacji. Solidna platforma pod działa została zbudowana w czasie jego kadencji, na którą wprowadzono 12-częściową baterię artylerii o nazwie „12 Apostołów”,  która  istnieje do dziś.12

Zamek El Morro był związany z zamkiem La Punta, za pośrednictwem żelaznego łańcucha podnoszonego w razie niebezpieczeństwa, aby uniemożliwić wrogim statkom wpłynięcia do zatoki. El Morro składa się z 3 bastionów połączonych murami osłonowHavana_chainymi i bramą koszar.

Tam znajdowały się także: kaplica, kwatery oficerów, piwnica z winami, stajnie, lochy, toalety. Ze względu na imponujący widok z fortu na morze i miasto przy wejściu do zatoki w Hawanie, było to miejsce nie do przejścia dla wrogich statków. W styczniu 1762 roku Anglicy świadomi, że Hiszpania 100_0940zawarła pakt z Francją postanowili zaatakować Hiszpanów na Kubie. W czerwcu 1762 roku, angielska eskadra statków pod dowództwem admirała Sir George Pococka wylądowała w Cojimar Cove pod Hawaną i maszerując poprzez wzgórza La Cabana dotarła do Hawany i rozpoczęła oblężenie zamku del Morro, wspierane atakami z morza W dniu 30 lipca udało się Anglikom wysadzić jedną ze ścian twierdzy i bastion został zdobyty. Po tych wydarzeniach i odzyskaniu przez Hiszpanów Kuby za Florydę, 100_0943Hiszpanie zbudowali twierdzę San Carlos de La Cabana na wzgórzu na wschód od fortu, aby zapobiec podobnemu oblężeniu jak w roku 1762. Także zamek del Morro został odbudowany stanowiąc najsilniejszy punk obronny Hawany. Gubernator Ambrosio de Funes Villalpando nakazał jego odbudowę według oryginalnych planów pod kierunkiem inżynierów: Agustina Silvestre i Abarca Crame. Dobudowano dwa bastiony (Tejeda i Austria), głęboki rów, cysterny, koszary, lochy i magazyny, wykorzystując maksymalnie rzeźbę terenu. Obecna latarnia morska (Faro Castillo del Morro) na końcu północno-zachodniego bastionu została zbudowana w 1845/46 roku. 82-metrowa wieża jest jedną z ltr07najstarszych na wyspie latarni i na pewno jedną z najbardziej znanych, powstała na miejscu wieży zburzonej przez Anglików w 1762 roku. Obecna latarnia morska została zelektryfikowana w 1945 roku. W zamku mieściła się także szkoła latarników. Obecnie zamek El Morro służy jako muzeum i można go zwiedzać za niewielką opłatą (codz. 10.00-18.00, 2 CUC). Znajdują się tutaj także galerie, dwie restauracje (Dwunastu Apostołów i La Divina Pastora) oraz bar. Nowoczesny budynek na szczycie zamku jest wy100_1337korzystywany przez Zarząd Portu.

Fortaleza de San Carlos de La Cabana

Fortaleza de San Carlos de La Cabana znana jako La Cabana (Fort Saint Charles), jest XVIII-wieczną twierdzą, trzecią co do wielkości w Ameryce, znajduje się na wzniesieniu (60 m) po wschodniej stronie wejścia do portu w Hawanie. Budowę La Cabana rozpoczął w 1763 roku hiszpański król Karol III, celem poprawy bezpieczeństwa władzy kolonialnej na Kubie, w związku ze wcześniejszym zdobyciem Hawany przez simapały angielskie (później nastąpiła wymiana Hawany w zamian za Florydę). Karol III zdając sobie sprawę, że miasto nie jest wystarczająco dobrze bronione i obawiając się dalszych ataków ze strony Anglików, postanowił wybudować nowa twierdzę. Obok XVI-wiecznej El Morro, twierdza La Cabana została ukończona w roku 1774 i była współcześnie drugą największą kolonialną instalacją wojskową w Nowym Świecie, po cytadeli San Felipe de Barajas w Cartagenie, w Kolumbii.

la Cabana2Twierdza służyła, zarówno jako baza wojskowa i więzienie, w ciągu następnych dwóch stuleci, niezależne zarówno Hiszpanii i Kubie. La Cabana była także wykorzystywana jako więzienie wojskowe w czasie dyktatury Batisty. W styczniu 1959 roku rebelianci pod wodzą Che Guevary Checabofcwykorzystują La Cabanę przez kilka miesięcy, jako siedzibę Che i więzienia wojskowego. Podczas swojej pięciomiesięcznej kadencji (2.01-12.06 1959 r.), Guevara nadzorował rewolucyjne trybunały i egzekucję przestępców wojennych, więźniów politycznych, zdrajców, chivatos (informatorów) i byłych członków tajnej policji Batisty. Obiekt jest teraz częścią historycznego parku, wraz z zamkiem El Morro i kilku muzeów otwartych dla publiczności: Museo de Armas y Fortificaciones (Muzeum Broni i Fortyfikacji), Museo Memorial Comandancia del Che, (codz. 9.00-22.00, wstęp bez zwiedzania twierdzy 1CUC). Co noc strzał z armaty o godz. 21, zwany „El Cañonazo de las 9”, upamiętnia zwyczaj zachowany z czasów kolonialnych, sygnalizujący zamknięcie bram murów miejskich( wstęp 6 CUC).Cabavenue

System fortyfikacji Starej Hawany pokazuje prawdziwe znaczenie tego ważnego portu dla Korony Hiszpańskiej i Nowego Świata. Stanowi także ciekawy przykład budownictwa wojskowego z XVI, XVII i XVIII, będącego od roku 1982, elementem światowego dziedzictwa UNESCO.